Jak bylo na KOVO? Aneb netradiční výstava v Auparku

Zavítali jste do Auparku v průběhu dubna a května? Pak jste nemohli minout výstavu z kovu. Po centru se totiž „proháněla“ zvířata, jaká běžně najdete v zoo. Tahle byla ale z materiálu, který už někdo nepotřeboval. Mrkněte, jak celá akce dopadla a jaký příběh má vlastně samotná KOVOZOO u Zlína. 

„To je ale zvláštní zvířátko“

Nejedno dítko se u zvěře zastavilo a pozorovalo, co je to za podivné stvoření. A není se čemu divit. Každý exemplář z moravské KOVOZOO je totiž vyroben pouze z kovového šrotu, z materiálu, který už lidé nepotřebovali. Který by čekal na skládce a jen tak si byl. Pro představu, víte, za jak dlouho se v přírodě rozloží takový kov? Nebudeme vás napínat, je to třeba okolo 50 let. 

KOVOZOO je podle nás skvělým a průkopnickým projektem, který ukazuje nejen dětem, jaké mají zvířata ze ZOO proporce a zvláštnosti, ale odkazuje i na spotřebu materiálu. Na recyklaci a ekologii. A je obdivuhodné, že vyhozený šrot je zpracován tak, aby zvířata působila naprosto věrohodně.

Každé zvíře v životní velikosti je tak precizně vyrobené, že jsme se sami u jednotlivých exponátů zastavovali i po několika dnech. A jestli můžete zoo navštívit přímo tam, kde se zvířata rodí? Ano, pochází z Uherského Hradiště a stále je svým nápadem jedinečná.

 

Co šroubek, to příběh

Povídání o zvířatech jste mohli najít u každého tvora. V Auparku totiž byly rozmístěné i cedulky se zajímavostmi ze života zvířat. To ale není jediný příběh, který by zvíře přinášelo. Když se nad tím zamyslíte, je to každičký šroubek. Každá část takového 2tunového nosorožce Norberta vypráví příběh. Třeba o tom, odkud putovaly jednotlivé šroubky. O tom, jak se zvíře dávalo dohromady. 

 

A jak KOVOZOO hostila Aupark?

Jsme nadšení, že tu mohla být výstava až do polovina května. Byla radost sledovat, jak se u každého kousku lidé zastavovali a obdivovali celé zpracování. A že nešlo jen o děti. Zvířata si fotili rodiče, babičky a dědové. Kdo zvěřinec viděl, chápe. Kdo výstavu nestihl, může si tu prohlédnout fotogalerii a kochat se zpětně.

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka