Detox pro tělo! Ano, nebo ne?

Začínáte mít pocit, že čím víc sílí jarní paprsky, tím víc potřebujete jarní očistu? Než se do ní tedy pustíte, pojďte si o ní něco přečíst. Zjistíte, jak moc tělo potřebuje na jaře tolikrát skloňovaný detox, co je pro organismus nejlepší a jak si jarní očistu vylepšíte s pomocí Auparku.

Kde se vzala jarní očista?

Jarní půsty najdete už od dob, kdy se drží velikonoční svátky. Před nimi totiž tradičně začínal předvelikonoční půst, který se držel a zpravidla u některých drží 40 dní před samotnými Velikonocemi. Jeho začátek je proměnlivý jako velikonoční neděle. Vždy záleží na tom, kdy nastane první jarní úplněk, pak se určí datum Velikonoc a také start jarního půstu. Letos začal už 2. března, a to Popeleční středou, kdy byl přísný zákaz masa. Podle tradic se v tuto středu pečou koblihy a začíná postní období.

 

Slovo postní u předků znamenalo spíše uskromnění a týkalo se masa nebo vajec, protože právě těchto dobrot nebylo po zimě mnoho. Dnes se podle jejich vzoru můžete uskromnit např. v něčem, co milujete, čeho jíte či pijete mnoho, ale nemuseli byste. Co takhle káva, víno nebo pivo? Nebo je to časté jezení sladkostí a masa? Necháme na vás, rozhodně se ale nemusíte trápit drastickou dietou.

 

Všude samý detox. Potřebujete ho?

Máte pocit, že se vždy s březnem vyrojí kvanta článků, co žehnají jarním detoxům? Velkým ozdravným kúrám, které slibují pročištění organismu? Pokud jste je zaznamenali, zkuste je ignorovat a přečtěte si raději o tom, jak tělo funguje.

 

Detoxu, pokud tomu tak budeme říkat, si tělo užívá každý den. Ledviny a játra totiž odplavují toxické a škodlivé látky 24 / 7. Proto není třeba držet detox, jež obsahuje nešvary jako vynechávání důležitých živin: bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina. Během takového detoxu tělo zažije spíš úbytek vody, svalů, energie, zhorší se mu pleť a místo ozdravení přijde jojo efekt. Očistu těla ale můžete podpořit a ledvinám i játrům pomoci. Mrkněte, jak to provést elegantně a zdravě.

 

Co je pro tělo lepší?

Jarní očista, kterou máme na mysli, není o drastických dietách a hladovění. Je spíš o tom, jak si jídelníček ojarnit, jak ho udělat zdravější, zelenější, lepší, kvalitnější. Jak si ho vytvořit pomocí lokálních surovin, sezónní zeleniny a bylinek a jak zlepšit metabolismus a trávení.

 

Nemusíte se pouštět do radikálních kroků a vynechávat maso. Teda můžete, proti gustu, vždyť to znáte. Jarní jídelníček jde však pojmout jinak. Obecně se s příchodem teplejších dnů doporučuje:

  • dodržování pitného režimu,
  • zařazení čerstvých bylinek,
  • omezení masa a tuku,
  • omezení sladkých a smažených jídel,
  • zařazení zeleného: zelenina, doplňky, čaje,
  • omezení alkoholu.

 

Zjednodušte si jarní očistu s Auparkem

Při výběru potravin vsaďte na kvalitní suroviny, které celoročně najdete u nás ve Sklizenu. Zaměřit se můžete i na svůj pitný režim, ideální budou zdravé čaje, se kterými vám rádi pomůžou v Oxalis. Zkusit můžete i doplňky stravy a léčivé čaje. Za sebe doporučujeme ostropestřec na játra, kopřivu dvoudomou na očistu krve, kořen pampelišky na nejrůznější neduhy nebo březovou šťávu na podporu imunity.

Vedle čajů se mrkněte po vitamínech nebo doplňcích stravy. Na jaro se hodí zelený ječmen, spirulina, chlorella nebo vitamíny B a D. A s těmi vám zase mile rádi pomůžou v Benu lékárně.

 

A co by to bylo za jarní očistu a svěží start bez procházek do přírody. Podívejte se v Alpine Pro po kvalitní obuvi, ať můžete vyrazit hned o víkendu. Kdo se chce obout do jara i jinak, může sáhnout po botách na běhání, které jsou k mání ve Sportisimu.

 

Vyběhněte jaru vstříc a věnujte se hlavně tomu, co máte rádi. Ať už je to zdravý jídelníček, pohyb nebo péče o pleť, mělo by to bavit vás. Držíme pěsti a brzy se tu uvidíme!

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka