Duben, pro knihy půjdem.

Věděli jste, že v sobotu 23. dubna je Světový den knihy a autorských práv? Sepsali jsme vám k němu pár zajímavostí a přidali knižní tipy, které byste měli znát. Na závěr si pak dáme malý čtenářský kvíz.

Co má společného Světový den knihy a Shakespeare?

Světových dnů je spousta, ale tenhle je podle nás hodně speciální. Je věnovaný nejen literatuře, ale i samotnému čtení, psaní a právům autorů. A protože knihy byly, jsou a budou kulturním dědictvím a bohatstvím lidstva, měli bychom tento svátek znát.

 

Jeho datum je stanovené vždy na 23. dubna, a to na počest významné práce spisovatele a dramatika Williama Shakespeara, který zemřel právě 23. dubna 1616. Trvalo však mnoho let, než byl Světový den knihy vyhlášen. Až v roce 1995 byl oslaven ve španělském Katalánsku, kde se na sv. Jiří kupovala kniha, za kterou byla darována růže. Od té doby se svátek slaví po celém světě.

 

Knižní tipy: od klasiků až po novinky

Shakespearovo dílo je obrovské a my vám nebudeme doporučovat to nejtěžší. Ani 154 sonetů. Abyste ho však mohli ocenit, měli byste si podle nás přečíst Hamleta. Vždyť nesmrtelná otázka: „Být či nebýt“ je využívaná v tolika hrách současnosti, že je škoda nechat Hamleta jen na polici. Shakespeare vás navíc pohltí svou dobou, veršem a jazykem a třeba budete překvapeni, jak dobře se vám hra čte.

 

Když pomineme kánon, dáme si jednu českou novinku, na kterou čeká mnoho z vás, my taky. 🙂 Jde o Bílou vodu od Kateřiny Tučkové, která má na pulty dorazit snad 28. dubna. Dlouhý román, což je u Tučkové klasika, vypráví o ženách, jejich hodnotách a víře. To celé je zasazené do liduprázdných hor, kam chodí zástupy poutníků, aby se poklonily Panně Marii. A právě na toto místo přijíždí hrdinka a schová se tu před svou minulostí, která ji dohnala až na samotné dno. Nenechte se odradit žánrem, autorka v něm totiž umí chodit a předat ho velmi čtivou formou.

 

A protože detektivek není nikdy mnoho, máme pro vás tip na jednu nevšední. Jmenuje se Zubař, dílo z pera Tima Sullivana, autora britské detektivní školy, které by nemělo zůstat bez povšimnutí. Pokud máte fobii ze stomatologů, nebojte. Knížka vás bude bavit. Autor totiž ovládá principy britské detektivní školy, kdy vystaví silný příběh, který stojí na záhadě a tu se detektiv snaží řešit spíš intelektuálně. Takhle autor vyzývá čtenáře, aby s ním hráli hru a pokusili se vraha odhalit dřív než detektiv.

Když si však nebudete jistí výběrem, zeptejte se u nás v Dobrovském, zdejší milé knihovnice vám vyberou literaturu na míru. 😊

 

Kvíz za tři, dva, jedna… 

A slovy Hercula Poirota – postavy slavné autorky detektivek Agathy Christie – pojďte si procvičit malé šedé buňky mozkové a vyřešit náš knižní kvíz. Tipněte si, která odpověď je správná. 😊

  1. Místo, kde se narodil William Shakespeare, je Stratford nad Avonou.

Ano / Ne

2. Pro britskou detektivní školu jsou typické skandální vraždy plné krve.

Ano / Ne

3. Karel Čapek psal kromě povídek, románů a článků i cestopisy.

Ano / Ne

4. Edgar Allan Poe byl romantik a pocházel z Británie.

Ano / Ne

5. „Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“ Citát pronesl Jan Werich.

Ano / Ne

6. Márinku napsal za dob romantismu Jan Neruda.

Ano / Ne

7. Božena Němcová byla významnou autorkou národního obrození.

Ano / Ne

8. Kniha herečky Marie Doležalové se jmenuje Kafe a cigárko.

Ano / Ne

9. Francis Scott Fitzgerald napsal román, který adaptuje film Velký Gatsby.

Ano / Ne

10. „Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“ Citát, za kterým stojí Oscar Wilde.

Ano / Ne

Správné odpovědi: 1. Ano, 2. Ne, 3. Ano, 4. Ne, 5. Ne, 6. Ne, 7. Ano, 8. Ano, 9. Ano, 10. Ano

 

Souzníme s citátem od Oscara Wildea a už se těšíme, až vyrazíme do Dobrovského a vybereme si pár kousků na jarní čtení, snad už venku v parku. Jak to vidíte vy?

 

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka