Na tradice nedlabeme. Pořádáme podzimní dýňobraní

A je to tady. Pravý podzim nastoupil v plné parádě, venku je barevno, ale i větrno, takže zlatě v teple s horkým šálkem čokošky. Uvařte si taky jednu sladkou a čtěte o podzimním dýňobraní. Dozvíte se, jak dýně souvisí s oslavou sklizní, odkud se vzaly podzimní svátky a že neexistují jen Dušičky. Zjistíte, že dýně plní více úloh než jen polévkovou a hlavně se naladíte na podzimní, voňavé a tradiční dýňobraní, které vypukne již brzy v Auparku.

Kde se vzaly, tu se vzaly dýně! 

Pošmourno už zavelelo a třeba i vy cítíte potřebu chystat zásoby na zimu. Jednou z takových zásob je dýně, která dělá radost a hojnost v domovech již řadu let. Jednak je to vynikající surovina do polévek, kaší nebo másel, druhak zdobí podzimní verandy, okenice a parapety. A když ji vydlabete a posadíte dovnitř svíčku, můžete očekávat nevídané. Dýně má podle tradic chránit obydlí před zlými duchy. Že na ně nevěříte? Vysvětlujte si zmíněnou ochranu světýlkem, které šeptá, že větší tma sice nastala, ale světlo a teplo tu zůstanou. 

Proč slavíme dýňobraní

Patrně už jste zaznamenali, že před sedmou ranní je tma tmoucí a po práci se šero vkrádá do ulic dřív. A to neproběhla změna času. Jakmile však uhodí konec října, čas se posune a s ním naše domovy ovládne atmosféra svíček a světýlek. Letní čas skončí a my se vrátíme do domovů, které rozveselí třeba ručně vyrobené lucerničky. A když o nich mluvíme, máme na mysli vydlabané dýně, které si budete moci vyrobit zdarma v Auparku. Ale o tom až za chvilku. 

Podzimní lucerny vám zpříjemní ponuré dny, a jakmile nastane noc z 31. října na 1. listopadu, budou se vám lucerničky hodit. V tento okamžik se totiž po světě slaví přelomový svátek. Jak se jmenuje? 

Halloween, Samhain, Dušičky – co je víc? 

Kolik je na světě kultur, tolik je tradic. A přesně tak se to má i s podzimním svátkem na konci října. My slavíme 2. listopadu Dušičky, kterými i začneme, protože leckoho by napadlo, že se je snad snažíme zastínit západním Halloweenem. Věc se má ale tak, že milujeme spoustu tradic a těšíme se jejich objevováním a dumáním nad tím, jak jsou propojené. A že těch pojítek je.

Lidové Dušičky patří všem zesnulým, my vzpomínáme na své předky, blízké a zapalujeme jim svíčky na hrobech. A hned u toho se musíme zastavit, protože tu navazujeme na staré pohanské zvyky. Keltové totiž v tento moment uctívali mrtvé, tak jako irští přistěhovalci, kteří přivezli do Ameriky Halloween. Ale zpět k slovanskému duchu a Dušičkám, během nichž se v kostelích konají mše za zemřelé. Na hřbitov se nosí věnce, květiny a převážně se tu zapalují svíčky. Že je vám tahle tradice vzdálená? Zkuste se na ni podívat z jiného hlediska, je to příležitost, jak svým dětem vysvětlit tematiku života. 

Někomu je naopak bližší Halloween, možná proto, že je vnímán jako karneval, během něhož chodí děti na koledu pro sladkosti a domy se zdobí dle libosti, často právě dýněmi. Ano, je to svátek americký. Ano, často je medializovaný. Ale do Ameriky ho přivezli Evropané, jejichž záměrem bylo vzít si s sebou svůj Předvečer Všech svatých. Že ještě nevidíte podobnost? Nespočívá v tradicích svátku, ale v samotném poslání. Během převlékání za nejrůznější masky, dlabání dýní a zapalování svíček myslí v anglicky mluvících zemích na své předky. Plamen má duším posvítit na cestu domů, což nám přijde hezké a tajuplné. Představte si, že vydlabete dýni a zapálíte v ní svíčku pro svou babičku, která k vám může přijít třeba ve snu. 

Často se říká, že právě o této noci je hranice mezi zemí a nebem tak tenká, že se zemřelí přibližují k domovům. Proč tedy neposvítit těm, které máme rádi. 

A co ti Keltové? Germánské země slavili poslední říjnovou noc jako svátek všech mrtvých, ale také jako nový rok. V noci, kdy končilo teplo, světlo i letní část roku a nastávala zima, chlad a temno, Keltové zaháněli stáda, střádali plody a mysleli na své předky. Zapalovali ohně, aby zemřelé duše nebloudily novými světy. Keltové zkrátka věřili, že právě v oněch světech žijí zlí duchové, kterých se báli, a tak se tuto noc a maskovali, aby je duchové nepoznali. Už vidíte, jak jsou podzimní svátky dokonale propojené? Jejich smysl je stejný a právě kvůli němu budeme v pondělí 30. října pořádat Dýňobraní v Auparku. 

 

Přijďte na auparčí dýňobraní 

Vedle vánočních tradic chceme držet i ty podzimní, a proto pro vás chystáme říjnové dýňobraní, během kterého: 

  • ochutnáte skvělou dýňovou polévku, kterou uvaří Panoramico
  • vydlabete si svou dýni zdarma, 
  • pochutnáte si na ochutnávce kávy z Costa Coffee nejrůznějších podzimních chutí, 
  • budete degustovat sladké dobroty z dýně, 
  • dopřejete dětem zábavu v rámci doprovodného programu, a to v podobě workshopu výroby halloweenských masek – škrabošek

Vyrazte 30. října do Auparku s celou rodinou, těšíme se na vás od 14 do 17.

Uvidíme se? 

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka