Svatý Martin bez sněhu, ale s husou!

Že prý by měl sníh pokrýt auparčí střechu. To se však 11. listopadu nekoná, a tak se zaměříme na druhou tradici, která je pro toto období známá. A tou je svatomartinská hostina. A co si budeme povídat, letos se nejspíš hodně rodin uchýlí k tradiční večeři či obědu v domácím prostředí. Tak vám dáme pár tipů, jak si hostinu připravit se vším všudy. Od husy, přes mladé víno až po sváteční tabuli.

Sníh na svatého Martina?

Kde ty tradiční sněhy jsou? Vždyť za okny by měl dle pranostik poletovat bílý poprašek a my se jím měli kochat z některé auparčí kavárny. Alespoň tak by to řekl klasik. My sníh sice rádi, ale když není, poradíme si i bez něj.

Bílá a čistá atmosféra jde totiž vytvořit i v interiéru. Stačí pár plédů, bělostný ubrus na stůl a máte připraveno. Na co? Přece na svatomartinskou husu! A než se bude podávat, nalaďte se na ni u článku a kávy s našlehanou pěnou.

 

Poctivá husa a šťavnaté zelí

Víte, proč se na svatého Martina podává právě husa? Tradice tvrdí, že prý zpívá v tento den nejlépe. Co je na tom pravdy, nevíme, zato vám povíme, že víkend se kvapem blíží, a tak je dobré zamluvit husu v oblíbeném řeznictví. Kdo dá přednost jinému masu, může vyzkoušet naporcované kousky ze Sklizena. Drůbeží tu je čerstvé a z těch nejlepších chovů. A co by to bylo za husu bez klasického zelí a knedlíků. I to ve Sklizenu seženete. A jestli plánujete několik chodů, doporučujeme husí paštiku z jatýrek nebo vývar.

 

A máte pekáč?

Než doma připravíte pokrm, husa si dá opravdu na čas. Proto jí vyberte pořádný pekáč, který jí dopřeje ideální odpočinek po dobu pečení. Prostě takový, o jakém husa ani nesnila. Prostorné a kvalitní pekáče mají v Orionu. A když už tam půjdete, vezměte útokem i regály se sklenkami na víno. Na to mladé bílé se hodí spíše vyšší a úzké číše, ve kterých může víno krásně pěnit až po okraj.

Mladé a svěží víno

Pití mladého vína na 11. 11. (a podle vinařů úderem jedenácté) se nás drží jako klíště už z dávných dob císaře Josefa II. A čím se svatomartinská vína pyšní? Jde vždy o první ročník, který vyniká svou lehkostí, ovocnou chutí a svěžestí. A přesně takové víno vám nabídnou ve Vinofol. Stačí se zeptat na doporučení a jistě s obsluhou vyberete to pravé vínové.

 

Vychutnejte si maximálně sváteční období s tradičním českým pokrmem a třeba po víkendu začnete vyhlížet sníh.

A když ne, můžete vyhlížet brzké slevy, které vás v Auparku čekají, což víme na tuty. Sledujte proto náš Facebook, Instagram a novou appku Aupark Hradec!

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka