Uvažujete o darování krve? Tohle vás přesvědčí, ať do toho jdete.

Víte, že v České republice je nejrozšířenější krevní skupina A+? Jakou máte vy? Darujte letos krev a získáte nejen povědomí o skupině, ale i skvělý pocit z dobrého skutku. Krve totiž není pořád dost.

Jen připomínka nestačí

Světový den dárců krve připadá každoročně na 14. června, kdy se narodil objevitel Rh faktoru K. Landsteiner. A my bychom si během památky měli uvědomit, jak důležitý krok dárci dělají. Poděkování je proto na místě a my ze srdce děkujeme. Světový den ale není jen oslavou, měl by připomínat důvody, proč je darování krve důležité. Přemýšlíte, že byste krev darovali? Tohle vás dovede až k odběru.

 

1 darování, 3 životy

Není to jen operace, těžký úraz, otrava nebo výroba léků, existuje mnohem více důvodů, proč je krev (i její složky) potřeba. Věděli jste,

  • že jen 1 půllitr krve může zachránit 3 životy,
  • že krev na světě potřebuje někdo každé 2 sekundy,
  • že v ČR jsme v počtu dárců až desátí v Evropě,
  • že krev má omezené datum trvanlivosti?

 

Darujte, chce to „jen málo“

V uvozovkách jen málo je třeba zdůraznit, protože být zdravý je největším darem, který máme. A pokud tomu tak je, stačí už opravdu jen drobnosti, abyste mohli darovat krev. Vážíte alespoň 50 kg a je vám alespoň 18 let? Přihlaste se k odběru krve ještě dnes. Rezervaci si v Hradci Králové vytvoříte z pohodlí domova přímo TADY.

 

Spousta lidí si myslí, že když má krevní skupinu 0 minus, nemůže darovat krev. Je to ale naopak. Právě takový člověk je univerzálním dárcem, jehož krev mohou přijmout lidé s jakoukoliv krevní skupinou.

 

 

10 minut zachrání život

Máte-li obavy z odběru, vpichu, bolesti, tohle vás uklidní:

  • odběr krve není na hodinu, trvá jen 10 minut,
  • darujete jen 450 ml krve.

Až zjistíte, že to nic není, třeba se rozhodnete darovat pravidelně – ženy čtyřikrát ročně, muži pětkrát.

 

Ocenění pro štědré

Věděli jste, že po prvních deseti odběrech vám Červený kříž předá Jánského plaketu? Nejvyšším oceněním je však vyznamenání Dar krve – dar života, které jen v ČR získalo 743 dárců. Možná vás překvapí, že se uděluje až za 250 darů krve a jejích složek, což je dost.

 

 

Všichni dárci si zaslouží poklonu a poděkování. 🙌🏻 Jsou to naši hrdinové. ❤️

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka