Víte, jak oslavíte Velikonoce a čím potěšíte koledníky? 

Svátky jara, omlazení, života a přírody. Takové jsou Velikonoce, které s námi můžete přivítat i vy, a to 25. 3. v Auparku. Teď si ale přečtěte, jaké tradice se k oslavám vážou a kde sehnat poctivou koledu pro celou rodinu. 

Velikonoční radování v Auparku 

Na oslavy jara se můžete připravit už teď v březnu. Chystáme pro vás přece Velikonoční jarmark, a to 25. 3. od 9 do 18. A tak jako provází samotné svátky barvy, zvyky, koleda a dobroty, provedeme vás v podobném stylu i poslední březnovou sobotou, během níž si společně užijeme velikonoční tradice. Že je chcete poznat do hloubky? 

 

Velikonoce, den po dni 

Křesťanským jarním svátkům již léta letoucí předchází tradiční půst, který končí šestou květnou nedělí. Právě 2. dubnem končí letos doba odříkání a nastává velikonoční pašijový týden. Víte, jak se jednotlivé dny tohoto týdne nazývají a jaké tradice k nim patří? 

  • Modré pondělí připadá tradičnímu úklidu. 
  • Šedivé úterý je rovněž věnováno úklidu, což se na jaře hodí. 
  • Škaredá středa nabádá, abyste se hlavně nemračili, mohlo by vám to prý zůstat. Také se pečou sladké jidáše.
  • Zelený čtvrtek je ideální na sběr všech zelených bylinek. Využijte ho k trhání medvědího česneku a kopřiv třeba do nádivky. Tento den se jí totiž hlavně zelené. 
  • Velký pátek je dnem, kdy byste neměli hýbat se zemí. Podle tradic byl vždy půst, lidé drželi smutek a ticho. Dnes můžete Velký pátek využít třeba k meditacím a odlehčenému jídelníčku.
  • Bílá sobota je ve znamení pečení mazanců, beránků a pletení pomlázek.
  • Boží hod velikonoční se slaví vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Svátek je to tedy pohyblivý a právě tento den je vrcholem Velikonoc. Stoly se prohýbají pod hostinou a lidé se radují. Jak tento den využijete vy? 
  • Velikonoční červené pondělí patří koledě. Chlapci vstávají brzy ráno, aby chodili po vsi a věnovali dívkám pomlazení. Ty jim za to připraví koledu a na pomlázku navážou pentle. 

 

Koleda, koleda v Auparku

Ještě nevíte, co si vaše rodina vykoleduje? Zkuste letos propojit tradice a netradiční radosti. Dětem pro klasiku – vajíčka skočte do Sklizena a obarvěte je ve slupkách z cibule. Ve Sklizenu seženete rovněž kvalitní čokoládové laskominy, a když už tam budete, připravte koledu i partnerovi. Že je masař? Bingo! Právě v tomto obchodě pořídíte čerstvou flákotu, kterou bude mít možná radši než vajíčko. 

Veselá Veverka má zase zdravé mlsání, vypravte se pro něj do přízemí Auparku, kde se mrkněte i do nového Pekařství Pod Věží. Každý den má totiž čerstvé křupavé pečivo a připravuje dokonalé chlebíčky, které půjdou na velikonoční tabuli na dračku. Samozřejmě hned po vašem beránkovi. 🙂 

 

Co je nového

PSST
Šipka
Šipka